Aby nám léto neproklouzlo mezi prsty

Pondělí, Květen 30, 2022
Markéta Cudlínová
Léto klepe na dveře. Po měsících krátkých chladných dnů a šedivé oblohy konečně přichází čas prázdninových cest, koupání a vanilkové zmrzliny. Nevím jak vám, ale s každým dalším rokem mi letní měsíce připadají o kousek kratší. Jak si léto nenechat uniknout vám poradíme v tomto článku!
U mě to letos došlo až tak daleko, že jsem vážně zvažovala, zda se vůbec vyplatí přendat zimní oblečení ze skříně do krabic. Vždyť za chvíli máme zase podzim… A to byl moment, kdy jsem si s hrůzou uvědomila, že jsem si mezi všemi pracovními a dalšími povinnostmi jarní dny nestačila vůbec užít. Pokud i vy občas v květnu zažíváte pocit, že Vánoce byly teprve včera, je nejvyšší čas na změnu. Jinak se totiž snadno může stát, že vám po jaru i letošní léto proklouzne mezi prsty.
 
Inspirací pro změnu nám může být následující krátký příběh přibližující moudrost zenového učení: „Setkal jsem se v Himálajích se svatým mužem, který dokáže vidět do budoucnosti a cvičí své žáky, aby to uměli také,“ vypravoval s velkým zaujetím jeden mladý muž. „To umí každý,“ řekl zenový mnich znuděně, „moje cesta je daleko těžší.“ „A jaká je?“ dotazoval se zvědavě mladý muž. Mistr řekl: „Přivádím lidi k tomu, aby viděli přítomnost.“ Když se to vezme kolem a kolem, doopravdy prožít můžeme opravdu jen to, co se děje v přítomnosti. Zaměřit naši pozornosti na tady a teď však není vůbec snadné. Skvělým pomocníkem pro trénování umění zastavit a uvědomit si přítomný okamžik je vedení deníku.
 
 

Co všechno stojí za to zaznamenávat

Jednou z možností je vést si archivační deník, do kterého si zapisujeme denní postřehy – tedy co jsme daný den prožili, co pro nás bylo důležité atd. Můžeme sem také kreslit, lepit fotky nebo vstupenky z akcí. Abychom u vedení tohoto typu deníku vydrželi, je dobré udělat z jeho psaní rituál – například každý večer po vyčištění zubů si najít 3 minuty pro sebe a zápis svých myšlenek. Alternativou je tzv. deník vděčnosti, do kterého si zapisujeme, co se nám daný den povedlo, co nám udělalo radost a za co jsme vděční. Může jít o opravdové maličkosti, např. podařilo se mi vstát ráno o pár minut dříve a dát si kávu, užil/a jsem si odpolední sluníčko, někdo mi poslal milou zprávu. Pro nepsavce se nabízí zachycovat myšlenky a zážitky pomocí foto deníku. Obrázek často řekne více než slova a při zpětném pohledu si tak budeme moci oživit, co všechno jsme prožili. Zajímavou alternativou je pak natáčení krátkých videí (například v této aplikaci nám z našich videí po roce vznikne 6minutový film).
 

Začínáme s deníkem 

Z nápadů pro vedení deníku si vyberte takový, který vás nejvíce láká vyzkoušet. Pro začátek zápisy vůbec nemusí být dlouhé a postačí i 5 minut denně či týdně. Ještě do začátku prázdnin si naplánujte konkrétní datum, kdy s ním začnete. Vydržte u vedení deníku alespoň do září a až pak vyhodnoťte, co vám při jeho vedení fungovalo a nefungovalo a co vám toto krátké každodenní zastavení přineslo. Naučíme-li se častěji všímat a vychutnávat si i všední momenty, přestane nám čas mizet pod rukama.