Arteterapie a kariérové poradenství – spojenci v rozvoji lidského potenciálu

Úterý, Duben 10, 2018
Helena Košťálová
Když se zeptáte kariérového poradce, co je jeho cílem, zpravidla odpoví: aby si klient vybral správnou školu, aby našel zaměstnání, aby dokázal sladit svoji práci s osobním životem, aby uplatnil svoje silné stránky, aby si dokázal vybrat ze všech variant tu správnou… atd., však to znáte. Cesta k profesnímu úspěchu je plná rozhodování a změn. A úkolem kariérového poradce je svého klienta (dítě či dospělého) podpořit, aby na této cestě dokázal volit ty nejvhodnější strategie a nejoptimálnější cíle.

Zkrátka chceme, aby náš klient byl v práci i ve škole spokojený.

 

A jak s tím souvisí arteterapie? Kromě léčebných cílů má arteterapie za cíl mj. podporovat osobnostní růst člověka, náhled a uvědomění, řešení problémů, zpracování konfliktů či odhalování nevědomého. Zní vám to povědomě?

 

Přesně toto řešíme na individuálních či skupinových aktivitách kariérového poradenství. Vzpomínám si na jednu klientku, která přišla na konzultaci s tím, že musí změnit svoji práci. Vyprávěla o tom, jak je ve stávající práci vyčerpaná, jak jí nezbývá čas na rodinu ani koníčky. Co všechno po ní chtějí její nadřízení a jak moc by ji lákalo vyzkoušet něco jiného, nového. V průběhu rozhovoru jsem ji vyzvala, aby vybrala obrázkovou kartu (používám např. sadu herních karet Dixit), která by nejlépe ilustrovala, jak by mělo vypadat její vysněné zaměstnání. Klientka vybrala kartičku, na které kráčí postava po poli, zasévá semínka, ze kterých za jeho zády již vyrůstají rostliny a nadšeně to popisovala: „…to by se mi líbilo, já bych se podílela na tom, že vzniká něco nového, zasévám a hned jsou vidět výsledky…“ pak se ale v průběhu rozhovoru podívala na obrázek lépe a povídá: „…aha a teď koukám, že ty kytky jsou masožravky…tak to aby mě ta moje práce nesežrala, že jo…“. Chvilku bylo ticho a pak klientka sama konstatovala, že si v současném zaměstnaní sama „zasévá masožravky“, že ona si způsobuje, že má práce nad hlavu a je na pokraji vyhoření a že pokud neodbourá některé svoje zvyky, pouhá změna zaměstnání stejně nic nevyřeší.

 

Zařazování prvků arteterapie tedy není vlastně nic jiného, než využívání jiných prostředků k dosahování poradenských cílů, přičemž je lze zařazovat, podle individuální