To co nás na druhých rozčiluje, nám samotným někdy chybí

Pondělí, Březen 4, 2019
Eva Kavková
Známe to všichni. Některé lidi prostě nemůžeme vystát. Doslova nám pijí krev a spolupráce s nimi je velmi náročná, protože se k nám mají jako noc ke dni. Jejich přístup k práci a životu obecně je pro nás nepochopitelný. Máme pocit, že takhle to přece vůbec dělat nejde. Co si počít, když se takový člověk ocitne v našem týmu? Seznamte se s teorií klíčového kvadrantu.

Známe to všichni. Některé lidi prostě nemůžeme vystát. Doslova nám pijí krev a spolupráce s nimi je velmi náročná, protože se k nám mají jako noc ke dni. Jejich přístup k práci a životu obecně je pro nás nepochopitelný. Máme pocit, že takhle to přece vůbec dělat nejde. Co si počít, když se takový člověk ocitne v našem týmu?

 

Dá se k tomu přistupovat různým způsobem. Buď se s ním budeme rozčilovat, dokud to jednoho z nás neomrzí a neodejde. Anebo se na to podíváme z pozitivní stránky. Lidé, kteří nás instinktivně iritují a vzbuzují v nás silné negativní emoce, mají dost často nějakou silnou kvalitu (kompetenci, silnou stránku), která je v protipólu s tou naší. Když jsem od přírody systematická a někdy mám tendence sklouzávat k pedantství, nemůžu vůbec vystát kreativní volnomyšlenkáře. Připadají mi jako chaotické neřízené střely. Pravda je většinou taková, že každý z nás potřebuje někdy trochu ubrat ze své silné stránky a posilovat naopak to, co mu není příliš vlastní. Já se tedy potřebuji občas uvolnit, netrvat vždy na systémech a zavedených postupech za každou cenu, a vnést do své práce určitou lehkost a nadhled. Moji kolegové se naopak neobejdou bez rámce a hranic, které jejich vzletné nápady usměrní.

 

Co z toho vyplývá pro řízení lidí a týmovou spolupráci?

 

Za prvé stojí za to se vždy zamyslet, proč nás někdo tak silně rozčiluje. Jaké je to kuří oko, na které nám šlape? Co to vypovídá o nás samotných? Co to je za silnou kvalitu, někdy přehnanou do extrému, která nám u druhého tak vadí (a nám samotným často chybí)? Samotné uvědomění někdy stačí pro to, abychom druhé vnímali shovívavěji.

 

Za druhé máme přirozenou tendenci obklopovat se lidmi, se kterými si rozumíme, a kteří jsou stejně nastaveni. To v sobě nese ovšem potencionální nebezpečí. Všichni pak máme sice podobné silné stránky, ale také i slabiny. A to nás někdy může stát velmi draho. Naopak lidé, kteří nám pracovním stylem příliš nevyhovují, často mají kvalitu, která nám samotným chybí. A může ty naše při troše úsilí vyvažovat.

 

Takto by se dala velmi stručně popsat teorie klíčového kvadrantu, kterou vymyslel nizozemský kouč a konzultant Daniel Ofman. Jak ji využít při řízení týmu a vůbec k hladší mezilidské komunikaci se dozvíte třeba na kurzu Řízení týmů podle klíčového kvadrantu či Manažerských dovednostech pro ředitele a vedoucí pracovníky.