Jak fešák ke svému jménu přišel a paní se musela obléknout

Pondělí, Únor 1, 2021
Jana Zbořilová
Pár trapasů a vtipných situací – to je, oč tu běží. Ať jste již zběhlí v práci s lidmi v on-linu nebo ne, vždy se najde situace, která vás překvapí. U nás tomu není jinak. Jelikož se téměř veškerá naše komunikace, lektorování a konzultace přesunula do světa Zoomu a Skypu, o úsměvné i skutečně zábavné situace není někdy nouze.

Fešák

 

Jednoznačně jedna z nejoblíbenějších historek v naší kanceláři. Naše kolegyně zapomněla, že si neodpojila sluchátka z počítače, na kterém spouštěla kurz a přidělovala roli Host naší lektorce. A i přesto, že ležela sluchátka schovaná pod stolem, bylo přes ně slyšet. Bylo přes ně slyšet naše povídání o tipech na vánoční dárky, reakce na krásně vonící svíčku a pak také poznámka, že jeden z účastníku kurzu je skutečný fešák a krátká rozprava na toto téma. Až po pár minutách jsme díky zprávě od lektorky zjistili, že jsme slyšet.
Trapas? Pravděpodobně.
Zasmáli jsme se tomu? Rozhodně!
Když jsme zjistili, že i dotyčný na kurzu se tomu zasmál a změnil si jméno na Zoomu na „Fešák“, opadly i poslední obavy z nepříjemnosti situace.

 

Podprsenka

 

Vést kurzy online není lehké i proto, že nejste s účastníky v přímém kontaktu. Na začátku jednoho našeho kurzu se snažil lektor přemluvit účastnice, aby se nestyděly a zapnuly si kameru, protože na online obličeje se mluví lépe než na černé obdélníčky. A když lektor oslovil konkrétně jednu z žen, ona mu na to odvětila: „No tak dobře, ale musíte chvilku počkat. Já jsem tu jen v podprsence, tak se dojdu oblíknout.“
Velkou poklonu za zvládnutí situace bez hnutí brvou, věnujeme našemu lektorovi, který řekl jen: „Bezva, my počkáme.“

 

Když všechno selže

 

Pořádáme také online kurzy češtiny pro cizince a před jedním z nich změnila lektorka místo, odkud vysílala. Naneštěstí na začátku lekce zjistila, že ji žáci nevidí ani neslyší - což je u kurzu češtiny pro cizince docela problém. Zatímco se to asi 15 minut snažila vyřešit, cizinci (všichni z Ruska nebo z Ukrajiny) si spolu česky povídali, opravovali si vzájemně gramatiku a společně o těch pravidlech diskutovali. Bylo nesmírně příjemné zjistit, že ačkoli se mohli bavit ve svém rodném jazyce, protože lektorka nebyla přítomna, bavili se česky, smáli se a vzájemně si pomáhali.

 

S kým to mluvíš?

 

A na závěr tu máme takovou třešničku – faux-pas, kterému zabránila pohotová reakce a smrt v očích. Kolega totiž mluvil s naším váženým klientem a kolegyně si spletla hodiny v kalendáři a měla za to, že mluví s další kolegyní a chtěla ji také pozdravit. A jelikož mají obě dvě svérázný smysl pro humor, hnala se naše kolegyně přes chodbu ke kolegovu počítači a už už chtěla hlasitě něco říci, ale když viděla výraz v kolegových očích a velice jasnou gestikulaci rukama mimo záběr kamery, došlo jí, že podle všeho nemluví s dotyčnou a na poslední chvíli se zastavila.

 

Život v on-linu je jednoduše plný nástrah a i když si myslíte, že máte všechno zajištěné – fungující a pod kontrolou, vždy vás může něco překvapit. Je to pořád život a život je samé překvapení. V on-linu máme kvůli aktuální situaci drtivou většinu našich kurzů a těšíme se na to, co dalšího nám on-line přinese!