Jak plánovat efektivně

Úterý, Leden 10, 2023
Martina Švarcová
Už jsme to asi každý z nás zažil. S nástupem nového roku, a všeobecného očekávání velkých změn a plánů, jsme si sepsali seznam všeho, co chceme změnit, dělat, nedělat, začít… S pocitem uspokojení jsme zcela zaplnili svůj diář úkoly, pár týdnů se jimi trápili a pak je postupně s větším či menším pocitem selhání pouštěli k vodě. I přes tuto opakující se zkušenost je tento novoroční rituál stále velmi oblíbený. Jako bychom chtěli sami sobě dokázat, že tentokrát už se nám to podaří. Recyklujeme svá předsevzetí a doufáme, že letos budeme úspěšní! Ale jak na to, abychom úspěšní skutečně byli? U jiných se nám daří zahlédnout chyby i řešení snáz, než u nás samotných. A tak se pojďme podívat do jednoho nejmenovaného království.

Nedobytný hrad

V jednom docela malém království, jehož jméno si dnes už nikdo nepamatuje, vládl král Ota V., zvaný Zarputilý. Vypráví se, že hned po své korunovaci odešel do královské knihovny a dlouhé týdny z ní nevycházel. Poddaní se podivovali, co že je to za panovníka, když se ani vlády jaksepatří neujal, ale jak čas plynul, zvykli si na život bez přítomnosti krále. Ten se zatím ponořil do studia knih. Celé dlouhé dny trávil přemýšlením, čím se zapsat do historie království. Až se najednou zpoza komína knih ozvalo vítězoslavné zvolání: “Mám to! Hrad mám, teď k němu nechám postavit vodní příkop a hrad bude nedobytný!”

 

A jak to bylo dál? Ota, beznadějně zamilovaný do svého nápadu, vydal výnos, ve kterém povolal své poddané starší patnácti let do výstavby vodního příkopu. Poddaní královo nadšení nesdíleli, ale králův výnos je králův výnos. Přes den tedy pracovali na stavbě příkopu a po večerech obdělávali svá políčka. Král se opět zavřel do své knihovny, studoval historické nákresy vodních příkopů a všechny, kteří chtěli přispět radou či pomocí, včetně královského stavitele nebo velitele vojsk, vyhnal. Rušili by jeho soustředění na jeho dokonalý plán. 

 

Když se stavba chýlila ke konci, rozhodl se král uspořádat velkou oslavu. Poddaným se moc slavit nechtělo, ale nakonec přeci jen přišli. Král konečně zavítal mezi svůj lid. Měl ohromnou radost, že dosáhl svého cíle. A pak to přišlo. Nebe se zatáhlo a z výšin se začala snášet hejna vycvičených draků ze sousedního království. Už dlouho se chystal sousední panovník napadnout zemi krále Oty. A kdo by se zdržoval pozemním dobýváním hradu, když si může vycvičit draky, že? Tak tedy skončil příběh jednoho malého království, jehož jméno si dnes už nikdo nepamatuje. 

 

Takové příběhy se neodehrávají jen v pohádkách s neveselým koncem. Asi znáte i pár podobných případů ze svého okolí. A jaká je vaše vlastní zkušenost? Stalo se vám, že jste plánovali zcela odtržení od reality? Co vám překazilo vaše plány? 

 

Už asi tušíte, odkud vítr fouká. Cíle jsou bezpochyby důležité, ale stejně důležitý je i způsob, jakým si je vybíráme. Pokud jen chceme splnit něčí očekávání a nepřihlédneme ke svému vlastnímu naturelu, svým hodnotám, své vizi a současné realitě, můžeme se hnát za cílem, který ve výsledku nebude přínosem ani pro nás, ani pro naše okolí. Cíl buď vzdáme, anebo ho s vypětím všech sil dotáhneme až do konce, ale dopadneme jako král Ota. Ideální je dělat osobní bilanci průběžně, nejen na konci roku, kdy máme často pocit, že musíme všechno dohnat… Ale nikdy není pozdě udělat první krok! 

 

Představte si svou budoucnost

Dřív, než se pustíte do stanovování cílů a plánování, zamyslete se nad tím, jaká je vaše představa budoucnosti. Sepište si pět nejdůležitějších událostí, které byste chtěli zažít. Pište spontánně, co vás napadne jako první.

 

Až budete mít události sepsané, zkuste si položit následující otázky:

  • Překvapila vás nějaká událost z vašeho seznamu?
  • Obsahuje seznam spíše blízké, nebo časově vzdálenější události?
  • Jsou události z vašeho seznamu spojené spíše s osobním, pracovním či rodinným životem?
  • Kterou událost byste chtěli rozhodně prožít? Změnit sen na cíl?
  • Máte dostatek zdrojů (dovedností, času, kontaktů, peněz…) k uskutečnění vybraných událostí?

 

Tento seznam pro nás může být při stanovování cílů velmi užitečný. Když se nad ním zamyslíme, snáz se pak rozhodujeme, na co se zaměřit. Vyhneme se tak zahlcení vedlejšími cíli a budeme mít víc času a energie na ty, které jsou pro nás prioritní. Současně  budeme mít i větší motivaci je naplnit.

Pokud se i s tímto seznamem cítíte nejistí, nabízíme další dobré rady a pohled zvenčí našich lektorů a lektorek. Stačí se přihlásit na kariérový koučink.

 

Další praktické tipy, jak si správně stanovit cíl, naleznete také v naší publikaci “Spokojený kariérový poradce”, kterou si můžete zdarma stáhnout zde.

 

Na cestě za novou verzí vás samotných nezapomeňte experimentovat a hrát si. Přejeme hodně zdaru a radosti na vaší cestě celým rokem 2023.