Kreativita - klíč k budoucnosti

Úterý, Duben 2, 2019
Martina Švarcová
Kreativitou a originalitou se to v požadavcích nabídek práce jen hemží. A to jsme teprve na začátku celosvětového trendu. Podle zprávy věnované budoucnosti povolání (The Future of Jobs report 2018) poskočí kreativita na žebříčku deseti nejžádanějších kompetencí už v roce 2022 na krásné třetí místo. A bude hůř! Anebo ještě líp! Podle toho, jaký máme ke kreativitě vztah.

Pokud budeme chtít obstát v době umělé inteligence a robotů, budeme muset rozvinout schopnosti, díky kterým máme před moderními technologiemi náskok. A jsme opět u tvořivosti. Protože rutinní práci za nás roboti vykonají rychleji a lépe. Co s tím?

 

Dobrá zpráva je, že s kreativitou už přicházíme na svět. A ta horší, že každé malé dítě je tvořivější než leckterý dospělý. Schopnost žasnout a vnímat svět svěžíma očima dítěte, bez předsudků a hodnocení se s přibývajícím věkem podezřele vytrácí. Jedna z mála oblastí, kde jsme zvyklí ji očekávat a kde nás nepřekvapí, je umění. Ale k tomu, abychom byli kreativní, nemusíme být malíři, ani spisovatelé. Kreativní můžeme být i jako fyzikové, matematici, učitelé anebo třeba prodavači bot. A co je nejvyšší umění? Být kreativní ve všem, co děláme. Při vaření, cestou do práce, při rozhovoru s našimi blízkými nebo kolegy. Záleží na tom, jestli si dokážeme hrát, zkoušet nové cesty, kombinovat je a přitom se nepřestávat radovat z objevování.