Letos si ten školní rok užiju!

Neděle, Srpen 21, 2022
Helena Košťálová
O předsevzetích se obvykle mluví v souvislosti s přelomem kalendářního roku, sklenkou sektu a odpočítáváním minut do ohňostroje. Pomyslným přelomem mohou ale v případě učitelské profese být i prázdniny.

V červnu už zpravidla mnoho sil nezbývá – zařídit školní výlety, předat vysvědčení a hurá za zaslouženým odpočinkem. Konec srpna je pak příležitostí dobře se na nadcházející školní rok připravit – dříve, než se školní chodby naplní. A možná je to také ideální čas na „novoroční“ rekapitulaci.

Co se mi minulý rok podařilo? Co se osvědčilo? Čemu bych se chtěl/a věnovat více? Co mi nevyhovovalo? V jakých situacích jsem se cítil/a zaskočený/á (nekomfortně, zahlcen/á…)? Co je moje priorita pro tento rok? To je jen příklad otázek, které si můžete položit. Doporučuji si také říci „Co mohu letos udělat, abych se cítil/a lépe?“, případně „Co k tomu potřebuji?“. A týká se to nejen učitelské role, ale i role kariérových poradců.

 

Mám ráda příběh od Stephena Coveyho o muži, který se celý vysílený snažil porazit strom naprosto tupou pilou. Na otázku kolemjdoucího, proč si pilu nenaostří, odpověděl „Nemám čas, musím řezat strom“. Známe to všichni. Někdy nás povinnosti zahltí natolik, že je před sebou hrneme a na nějaké plánování nezbývá čas. Ovšem jak s nadsázkou ilustruje příběh, vyplatí se to.

 

Kde začít? Pro zkušené i začínající kariérové poradce jsme v loňském roce připravili ve spolupráci s Jihočeskou hospodářskou komorou publikaci s názvem, kterému hluboce věříme: Nejste na to sami. Našim cílem bylo usnadnit školním poradcům život. Tedy pomoci vám zorientovat se ve světě školního kariérového poradenství a kariérového vzdělávání a především pak zmapovat, jaké zdroje máte k dispozici a o co se můžete opřít. Díky tomu se můžete před začátkem školního roku lépe připravit na to, co vás čeká. Ujasníte si, co jsou vaše priority (a co pro letošek s klidným svědomím necháváte „spát“), co už máte hotovo a co je potřeba naplánovat. A hlavně – kdo a co vás v náročných situacích podrží.  

 

A protože my vás v tom samotné nenecháme, nabízíme vám i vzdělávací kurzy, které již více než 10 let průběžně upravujeme podle vašich aktuálních potřeb. Těšíme se na setkání s vámi, společně si ten nadcházející školní rok užijeme.