Národní cena kariérového poradenství po čtvrté

Úterý, Říjen 3, 2017
Žaneta Konečná
V září 2017 jsme po čtvrté získali Národní cenu kariérového poradenství pořádanou českým Centrem Euroguidance, a to za zapojení dětí do metodik kariérového poradenství. Jak konkrétně jsme děti do metodik zapojili? Inspirujte se naším příběhem.

Jak to všechno začalo

 

Když jsme vytvářeli naši nejnovější knihu Rozmanitý svět kariérového poradenství – inspirace z praxe, nechtěli jsme se spokojit „jen“ s tím, že vytvoříme novou publikaci.

Přemýšleli jsme, jak to udělat tak, aby měla co největší pozitivní dopad. Naivní přání, můžete si říct, pro jednu žlutou knihu. Nespolupracovali jsme s žádným nakladatelstvím, které by knihu dostalo do polic knihkupectví, neuvidíte ji na billboardu v metru ani nikde jinde. Skoro nikdo ji nezná.

Přesto se nám to podařilo. Naše kniha měla a má pozitivní dopad. Pro nás smysluplnější než vyprodané police knihkupectví.

 

Co jsme udělali?

 

Do procesu tvorby knihy jsme zapojili děti ze ZŠ Londýnská. Studenti se přímo zapojili do samotné tvorby (jejich příspěvky jsou součástí knihy) a navíc si vyzkoušeli a celou sérii profesí, díky kterým knihy vznikají. V rámci projektu se tak seznámily s prací ilustrátora, tiskaře, spisovatele, editora, překladatele či korektora.

Nešlo o hraní si na povolání, ale o spoluúčast na reálném produktu. Děti byly seznámeny s knihou a věděly, že přispívají do odborné publikace. Navíc si vyzkoušely i další činnosti, které s tvorbou knih souvisí.

 

Reflexí k hlubšímu pochopení