Od čokolády k poznání

Pondělí, Únor 15, 2021
Dominik Fojtik
Čokoláda přináší potěšení a energii. Zvyšuje hladiny hormonů ovlivňující pocity štěstí, euforie a radosti. Stejné výsledky můžou mít i otázky, pokud se ptáte tím správným způsobem. Proto jsme v prosinci nahradili klasický čokoládový adventní kalendář kalendářem s dvaceti čtyřmi otázkami či úkoly. A nejednalo se o otázky ledajaké. Nestříleli jsme od boku. Otázky se týkaly tří okruhů, které představují: vztah k sobě, vztah k druhým a vztah ke světu. Proč právě tyto tři okruhy?

Od čokolády k otázkám to není daleko. „Jednu řádku nebo celou čokoládu?“, „Mám si ji dát, nebo nemám?“ – možná znáte tahle dilemata. Zkuste si však uvědomit, kdy a proč po čokoládě saháte? Jde o situace, když jste ve stresu, smutní, přehlcení nebo bez energie? Často tomu tak bývá. A v těchto chvílích mohou mít podobný efekt i správné otázky. Jaký přínos od čokolády očekáváme a kde se účinky čokolády setkávají s působením otázek?

 

Potěšení a radost

Ano, čokoláda dokáže zvednout náladu a přivodit příjemné pocity (pokud si nevyčítáte, že jste zase zhřešili). Věty s otazníkem na konci dokážou podobné kouzlo. Díky otázkám se můžete dopídit toho, za co jste v životě vděční, co se vám podařilo zvládnout, jaké (i malé) úspěchy jste dosáhli a jaké překážky jste překonali. I to může být vaší dopaminovou injekcí, která vám zvedne radost, náladu a pocit, že jste dobří.

 

Přináší energii

Kvalitní čokoláda umí nakopnout, a to především krátkodobě. Kvalitní ptaní umí nakopnout zejména dlouhodobě. Hledání smyslu, směru, vize a jejich definování přináší motivaci, která nás pohání i v dobách pochmurných. Vím, co chci, vím, proč to chci, vím, co pro to musím udělat – motivační energetický koktejl i bez čokoládové příchutě.

 

Antistres

Tabulka černé hmoty působí zejména jako přírodní antidepresivum a vyniká svými antistresovými účinky. Pořádně se vypovídat, nechat se vyslechnout, zažít pocit, že ve světě mám místo i já a vydechnout si, přináší také výbornou obranu proti stresu. Otázky nám pomůžou uvidět jiný úhel pohledu, uvidět nová řešení, a tak redukovat stres plynoucí z přehlcení či tíživé situace.

 

Když jsme se během adventu ptali „co byste chtěli ve světě změnit, kdybyste měli neomezenou moc?“ přišla nám následující odpověď:

„Aby každý člověk na světě našel sám sebe, vnitřní klid a mír.“

Pouze tázáním, autentickým přemýšlením a verbalizováním (napsáním či vyřčením) odpovědí se můžeme dobrat hlubšího poznání sebe, našeho vztahu k ostatním a ke světu. Je to důležité, neboť s těmito vztahy (k sobě, k ostatní, ke světu) vstupujeme do všech situací a ovlivňují naše chování a jednání. Extra důležité je to zejména pro všechny, kteří pracují s lidmi a působí na ně (učitelé, poradci, psychologové, sociální pracovníci, koučové…).

Neboť tito lidé budou (mnohdy nevědomě) směřovat své klienty často tam, kde si myslí, že je to dobré a formovat u nich takový vztah ke světu, který považují za žádoucí. Pouze poznáním vlastních vztahů můžeme snížit jejich možný negativní dopad. (Protože ne všechno to, co je dobré pro nás a co považujeme za žádoucí, je dobré a přínosné i pro klienta.)

 

Důvodů, proč nahradit čokoládu otázkami, existuje celá řada. Můžeme vám zaručit, že díky otázkám nepřiberete ani gram a nezkazí se vám po nich zuby. A především se nebudete cítit, že hřešíte. Právě naopak! A stejně jako u čokolády je lepší se zaměřit na kvalitu než kvantitu.

Vztahům, o kterých píšeme ve článku, se věnujeme i v naší nové publikaci, která vyjde v červnu tohoto roku. Čekání na knížku si můžete zkrátit na našem kurzu, kde se naučíte klást takové otázky, které dokážou čokoládu nahradit. Nebo se pojďte s takovými otázkami setkat a posunout na (online) kariérový koučink.

(Pokud vás zajímají další odpovědi z adventního kalendáře, neváhejte se podívat na náš Instagram – do výběrů stories s názvem ADVENT nebo si stáhněte „Výběr otázek z EKS adventního kalendáře“.)