Pozitivní nejistota – protimluv, či vhodný přístup?

Pátek, Červen 3, 2022
Dominik Fojtík
Nejistota představuje náš denní chléb. Je nevyhnutelná. „Zpozdí se zase ten vlak? Co když mi vypadne internet? Nezapomněl jsem na něco? Zvládnu tu prezentaci?“ Otázky vyvolávající obavy z toho, že něco nedopadne podle našich představ. Každého někdy napadnou. A co teprve otazníky vznášející se nad zásadnějšími tématy: „Jak to bude za 10 let vypadat na pracovním trhu? Nesebere mi robot práci? Budu schopný/á se uplatnit?“ Uff, možná taky cítíte, jak na vás dopadá liják nejistoty. Jak se mu ubránit? Co poslouží jako dobrý deštník? O tom píšeme v následujícím textu.

Asi se všichni shodneme na tom, že budoucnost je nejistá a nelze ji stoprocentně předpovědět. Kdo z nás před deseti lety čekal pandemii covidu či profese jako renovátor divočiny, pilot dronů a poradce pro kryptoměny? Jenže samotná myšlenka nevyhnutelné nejistoty nám útěchu nepřinese. Poslouží však jako dobrý výchozí bod, když se rozhodneme, že chceme nejistotu a změny lépe zvládat.

 

Pokud přijmeme, že nejistota se kolem nás vyskytuje stejně jako vzduch a pohybujeme se v ní všichni, uleví se nám. Přestaneme lpět na jistotě, kterou mnohdy nemůžeme mít. Nejistotu nevyženeme jistotou, ale naším přístupem k ní. Ona totiž nabízí i jisté výhody. Když ji nebudeme odmítat a dokážeme ji vnímat jako spíše pozitivní věc, bude pro nás snazší s ní pracovat. Zároveň tím zvýšíme naši odolnost, protože nás dávka nejistoty již nevyvede tolik z míry. Pozitivní nejistota nemusí být oxymóron. Co nám může nabídnout?

 

1. Udržuje otevřenou mysl.

Když se cítíme jistí, je jednoduché usnout na vavřínech. Nepochybnost nás konejší, kvůli ní nejsme ve střehu. Jenže i za jistoty může přijít pořádná rána osudu, které si kvůli zmíněnému dřímání na vavřínech nemusíme všimnout. Propad dolů pak může být o to větší a bolestivější.

 

2. Probouzí kreativitu.

Pozitivní nejistota nás nutí přemýšlet, hledat cesty, které bychom jinak ani neobjevili, spojovat zdánlivě nespojitelné. Mnoho vynálezů, inovací a kreativních řešení vzniklo během nejisté doby, kdy si ji lidé chtěli usnadnit.

 

3. Zoceluje nás a nabízí nové zážitky.

Nejistota života z nás dělá silnější a odvážnější lidi. Poskytuje příležitosti pro trénování našich silných stránek a spolehnutí se na naše vnitřní zdroje. Posiluje naši flexibilitu. Nabízí nám zážitky, které bychom díky jistotě nezažili.

 

4. Vede k otázkám.

A otázky formují naše myšlení, otevírají nám nové možnosti, vedou k poznání. „Proč je to takhle? Co s tím můžu udělat? Co mi v minulosti pomohlo?“ Mnoho odpovědí máme v sobě a mnoho odpovědí můžeme nalézt díky ptaní se.

 

Otevřít se nejistotě není snadné. Ale nakonec, opravdu byste chtěli mít vše ve svém životě pod plnou kontrolou? Představte si takový svět. Svět, kde byste věděli, co se stane v příštím okamžiku vašeho života. Svět, kde by se vše řídilo podle vašich plánů. Nezní to jako nuda? Nemyslíte si, že krása života spočívá právě v jeho nejistotě?

 

Mnoho věcí prostě není pod naší kontrolou. Někdy to jediné, co můžeme udělat, je zkusit. Jít do akce. Ať  uspějeme nebo ne, samotný pokus je velmi odvážná věc. Nenabízí sice záruku, ale nabízí naději, že se věci posunou kýženým směrem. Pokud o nějaké pracovní změně uvažujete a máte pochybnosti, přijďte k nám na konzultace. Vneste s námi nadhled a lehkost do vašich nejistot.