Sdílíme inspiraci z naší psychoterapeutické praxe

Středa, Březen 15, 2023
Martin Petráš
Je možné využít nástroje z různých psychoterapeutických přístupů při práci s klienty kariérového poradenství? V EKS jsme si na tuto otázku odpověděli kladně a nyní jsme se rozhodli s vámi tyto poznatky a naše zkušenosti sdílet.

Ne každý asi ví, že kromě toho, že jsme lektoři a lektorky kariérového poradenství, řada z nás už má zároveň ukončený psychoterapeutický výcvik nebo takovým výcvikem aktuálně prochází. Člověka taková zkušenost zásadně ovlivní, a to se nutně promítá v jeho práci. Po čase jsme začali naše zkušenosti z výcviků sdílet v rámci týmu, na poradách i na chodbě kanceláře při neformálních rozhovorech. Pozorujeme, jak rozdílné jednotlivé přístupy jsou, jak se jejich vliv na každého z nás liší, přestože sdílíme společnou filozofii přístupu ke klientovi, která nás spojuje. Častěji také tuto zkušenost vnášíme do naší výuky a opakovaně se setkáváme s pozitivní zpětnou vazbou těch z vás, kteří na našich kurzech byli v roli účastníků a účastnic.

 

Uvědomili jsme si, že náš pohled na kariérové poradenství je i díky tomu inspirující a obohacující a že si zaslouží, aby nezůstalo jen u sdílení v rámci kanceláře. Vybrali jsme proto pět nejzajímavějších přístupů, o které se s vámi podělíme v rámci jednoho pětidenního kurzu. Každý z výukových dnů povede zástupce či zástupkyně daného směru z řad EKS. Jak je již naším zvykem, nebudeme jen tak teoretizovat, ale představíme vám opravdu to, co v naší praxi využíváme, a vy si zároveň vše hned vyzkoušíte na vlastní kůži.

 

A na co že se budete moci těšit? Kurz zahájíme přístupem orientovaným na řešení, pod vedením lektora Martina Petráše. Tento přístup se pro využití v kariérovém poradenství přímo nabízí. Pracujete v podmínkách, kdy víte, že se s klientem neuvidíte víckrát, než na několika málo schůzkách? Máte pocit, že vám vyhovuje, když mají setkání pevně danou strukturu? Pak bude hned první den něco pro vás. Ukážeme si, jak efektivně dojednat zakázku, jak čerpat z pozitivních výjimek v životě klienta či jak využít matematickou škálu.

 

Ve druhém dni se z racionálních myšlenkových pochodů posuneme blíže k našemu tělu. Workshop vedený Martinou Švarcovou na téma kreativního a na tělo zaměřeného přístupu, představí, jak lze rozum obejít, když nám přestane sloužit, ale stane se naší překážkou. Vyzkoušíte si práci s tělesnou metaforou a další principy somatického koučování.

 

Třetí den se ponese v duchu sounáležitosti s přírodou, která nám otevírá celou řadu rozmanitých technik. Workshop na téma ekoarteterapie v kariérovém poradenství, vedený Helenou Košťálovou, se bude odehrávat venku, v blízkém lesoparku a dozvíte se na něm o metodách skupinové tvorby, land artu či konceptu mindfulness.

 

Navážeme jungiánským přístupem pod vedením Evy Kavkové, kdy se naučíte pracovat s nevědomím klientů a odemknout tak jejich skrytý potenciál. Zamyslíte se nad rodičovskými komplexy a dědictvím, které si neseme z dětství. Vyzkoušíte si práci se symboly, která je pro tento přístup charakteristická.

 

Závěr kurzu bude patřit pozitivní psychologii v poradenství a lektorovi Dominiku Fojtíkovi. Ukážete si sílu vyváženého přístupu k životu a práci, naučíte se využívat naději a smysl jako nástroj individuálního i skupinového kariérového poradenství. Věnovat se budete také práci s příběhem klienta.

 

Kurz je určen všem zájemcům, kteří se chtějí nechat těmito přístupy inspirovat, a to jak těm začínajícím, tak těm pokročilým. Kompletní anotaci a přihlášku na kurz si můžete prohlédnout ZDE.