Spokojené léto v nespokojené době

Středa, Červen 9, 2021
Dominik Fojtík
Léto již dýchá jaru na paty a odhodlaně přitápí v kotli. Ve vzduchu se začínají vznášet nejenom komáři, ale také otázky typu: „tak co letošní dovolená?“, „máš nějaké plány na cestování?“, „jak budeš trávit volno?“. V současnosti však množství lidí preferuje spíše ten bodavý hmyz před zmíněnými otázkami, které považuje za kousavé. Protože s tím vším, co se kolem děje, si představí jen léto pod psa. Nemusí to tak ale být!

Léto jako na filmovém plátně

 

Jaká je vaše představa o ideálním létě? Rádi byste prožili měsíc na samotě u lesa, objevili tajemství hradu v Karpatech nebo snad strávili noc na Karlštejně? Neohrožené možná čeká americká krása nebo prázdniny v Římě.

 

Pojmenujte si vaše ideální léto za použití filmového či literárního názvu. A nemusíte se omezit na jeden titul. Následně se zamyslete, co to pro vás znamená. Co od léta očekáváte? Hraje u vás prim potřeba poznávat nové, přejete si hlavně vypnout a neřešit chvíli žádné povinnosti, nebo chcete především strávit hodnotný čas s blízkými a poslouží k tomu klidně grilovačka a výlety do přírody? Pro každého léto znamená něco jiného. Každý máme jiná očekávání. Popsat si tyto představy a vědomě s nimi pracovat je prvním krokem k jejich zdárnému naplnění. Komunikujte vaše představy s těmi, koho se dotýkají a připravte si seznam aktivit, jak tato očekávání můžete společně naplnit.

 

Na čem své plány stavět?

 

Současná doba nám hází klacky pod nohy tím, že se naše možnosti mění ze dne na den. Nejistota není nový úkaz - provázela lidi od nepaměti. Nejistotu neodstraníme jistotou, ale naším přístupem k ní.

 

Na co tedy při plánování letní dovolené nezapomenout?

 

  1. Zaměřte se na to, co můžete, ne na to, co nemůžete.

Nemalujte ošklivé léto na zeď. „To nejde“, „to nemůžu“, „tam se zase nedostaneme“ – zkuste tyhle formulace nechat spát. Probuďte vědomou pozornost a směřujte ji tam, kde vidíte smysl, kde to může přinést plody. Stěžování si a negativní myšlenky vám léto a plány akorát otráví jak arsen organismus.

 

  1. Náhoda není nutně špatná.

Kladete si otázku „co když to nevyjde?“ a ve strachu se nemůžete rozhodnout, zda nějaký plán realizovat? Nemažte si med kolem pusy, namažte se raději opalovacím krémem a počítejte s tím, že nemusí všechno vyjít. A není to nutně zle. Když počítáte s tím, že vše vyjde podle plánu, svazuje vás to. Náhoda však může být i prospěšná. Může vás učit, obohatit o nečekané zážitky nebo zavát na místa, kde se vám bude líbit ještě víc.

 

  1. Snižte svá očekávání. Všímejte si maličkostí.

Často máme představy, které vypadají spíše jako pohádka než jako obraz možné reality. Naplnit tyto představy a dostát vlastním očekáváním (natož očekáváním jiných), může být psí úděl. A místo hezky prožitého léta, zažijete léto plné křivdy a pocitu viny. Když snížíte svá očekávání (dovolená nutně neznamená cestu k moři), budete spokojenější, a navíc se můžete nechat častěji příjemně překvapovat. Velké věci jsou tvořeny z maličkostí. Všímat si těchto maličkostí představuje cestu ke spokojenosti.

 

  1. Zkuste mediální dietu. Buďte přítomní.

Negativní zprávy vám léto nezlepší. Naopak zvyšují negativní emoce a stres. Neznamená to, že bychom měli dění kolem nás ignorovat. Jenže i poměrně malé omezení přístupu negativních informací může znamenat velký rozdíl. Vypněte si internety, a naopak si zapněte všechny smysly, abyste vnímali přítomnost a léto v celé kráse – nejen polovičatě.

 

Když vstoupíte do léta s tím, že to bude další promarněné léto, pak to tak opravdu bude. Negativními představami zvyšujete svou nepohodu, nejistotu a stres. To má vliv na vaši motivaci, schopnost přemýšlet, plánovat, uvolnit se apod. Zkrátka negativním očekáváním skutečně zvyšujete riziko, že léto bude jen zklamáním. Zkuste být vědomí a využít principy popsané v článku. Uvidíte, že tím zvýšíte svoji pohodu a naplněnost léta.

 

A jak letní pohoda souvisí s kariérovým poradenstvím? V poradenství nám jde především o blaho klienta. V centru dění stojí klientovi zájmy, hodnoty, představy, motivace a jeho well-being. Výzkumy prokazují, že lidé, kteří pečují o svůj well-being, jsou celkově odolnější a dožívají se až o deset let vyššího věku. Well-being a kariéru ovlivňuje nejenom zaměstnání, ale i volný čas. Léto nabízí obrovskou příležitost načerpat energii, nasát inspiraci z cest a poznat sám sebe díky autentickým zážitkům (sebepoznání skrze noc v lese, řešení nenadálých situací, cestování bez jasného cíle apod.). Všechny tyto zážitky mohou vést k přehodnocení kariérního směřování a ovlivnit vaše další uplatnění na pracovním trhu. A především úspěšně prožité letní volno znamená spoustu energie do spokojené práce a seberealizace na další období.

 

Léto může sloužit také pro váš osobní rozvoj. Začtěte se do naší nové publikace Cesta za horizont kariérového poradenství  nebo se přijďte zbavit stresu na bezplatný pobytový kurz pro ženy Jak zvládat stres a lépe řídit svůj čas. A pokud byste začali přehodnocovat své pracovní uplatnění a kariérní plány, může vám v tom pomoci náš individuální koučink/konzultace, který se zaměřuje na spokojené uplatnění.

 

Především si udělejte léto podle sebe a volno využijte opravdu k odpočinku.