EKS, Storytelling jako metoda řešení problému v poradenské praxi

Storytelling jako metoda řešení problému v poradenské praxi

Pondělí, Červenec 3, 2017
Helena Košťálová
Když bude pět lidí vyprávět stejný příběh, nikdy to nebude stejné. Každý člověk má totiž svůj příběh, svůj subjektivní pohled na to, jak a proč se události staly. A právě proto je práce s příběhem v poradenství skvělým pomocníkem. Dává lidem možnost volby a otevírá nové příležitosti. Výhodou tohoto přístupu je, že lze příběhy dále využívat jako prostředek ke změně nežádoucí situace. A jak tedy objevit linku příběhu našich klientů a dále s ní pracovat?

V EKS s příběhy našich klientů pracujeme velmi často a s oblibou kombinujeme klasický poradenský rozhovor s metodami tzv. storytellingu. Práce poradce spočívá především v tom, že dá klientovi prostor k novému vyprávění a společně s ním hledá další zápletky v příběhu a rozšiřuje možnosti pohledu na klientův život. Tento přístup se dá skvěle využít při mapování silných stránek, nácviku pozitivní sebeprezentace nebo práci s životními změnami. A jak to může v praxi probíhat?

 

  • Nejprve klienty požádáme, aby si vybavili například nějakou konkrétní změnu v jejich životě a vzpomněli si, o co konkrétně šlo, jak to celé probíhalo a jaké pocity s ní mají spojené.
  • Následně je necháme celý příběh změny převyprávět vlastními slovy. Poradce v této chvíli pouze naslouchá, v případě potřeby klade doplňující otázky až po dokončení příběhu.
  • Poradce po dokončení příběhu vyzve klienta, aby zkusil zodpovědět na otázku „Co bych se nenaučil, kdyby se tato změna nestala?“
  • V posledním kroku již přichází prostor k pozměnění původního příběhu. Poradce klienta vyzve, aby nyní zkusil celý příběh změny převyprávět s důrazem na učící se momenty, tedy na to, co díky této změně získal/naučil se/uvědomil si. 

 

 

A pokud je váš klient otevřen také hravějším aktivitám, můžete na závěr vyzkoušet také stylizované vyprávění příběhů (například převyprávění příběhu jako kdyby to byla detektivka, sci-fi román či western).

 

Zaujalo vás toto téma? Hledáte nové a kreativní způsoby, jak pracovat se svými klienty? Přijďte načerpat inspiraci na náš nový kurz Storytelling v kariérovém poradenství.