Trénink od/pouštění hravě

Středa, Červen 21, 2023
Martina Švarcová
Pouštět a odpouštět… Přiznejme si, kdo z nás to umí. Nejsou to úplně snadné disciplíny. Ne vždy se nám totiž daří nelpět na věcech, natož na lidech a našich představách o tom, jací by měli být. Jak by se měli chovat naši partneři, naše děti, jak by měl vypadat náš život… Často v sobě hromadíme menší či větší zklamání, která nás pak jen utvrzují v našich přesvědčeních. Ale když se nám podaří někomu odpustit, nebo dokonce odpustit sobě, přichází velká úleva. A pak si říkáme, proč jsem to neudělal/a už dávno! Jenže jak obelstít svou hlavu plnou scénářů? A jak domluvit svému srdci? V arteterapii máme pár technik, které s tématem umění nelpět, pouštět a odpouštět pracují. Na jednu z nich se podíváme zblízka.

Nic netrvá věčně…

Možná znáte obrázky tibetských mnichů rozfoukávajících precizně vysypanou mandalu z písku. Je to velmi působivá podívaná, která odkazuje k jednomu ze základních buddhistických principů, a sice že nic není trvalé a vše je pomíjivé. A rozfoukání mandaly, aniž bychom si ji “aspoň” vyfotili, je jedním ze způsobů, jak se v pouštění věcí, lidí, představ a očekávání trénovat.

 

Arteterapie má techniku, která s principem rozfoukávání mandaly pracuje. Říkáme jí smejváky. Kromě toho, že si při ní procvičíte svou schopnost pouštět a odpouštět, se při ní i kreativně vyřádíte! Vzhledem k procesu smývání je ideální provádět ji venku, letní období k vyzkoušení této techniky tedy přímo vybízí! :-)

 

Dovolte si pracovat s náhodou

Co budete potřebovat? Barevné tuše, čím více barev, tím lépe. Nemusíte kvůli tomu chodit do výtvarných potřeb, seženete je i v papírnictví. Dále čtvrtky formátu A4, vodu a nádoby na vodu, například staré pet lahve. A větší kýbl, do kterého budete chytat obarvenou vodu z vašich smejváků.

 

Papíry nejprve celé namočte a poté na ně začněte lít jednotlivé barvy tuše. Jaké barevné kombinace zvolíte, je čistě na vás. Tuš začne na mokrém papíru vytvářet neuvěřitelné barevné obrazce, doslova výbuchy barev, nechte se tedy inspirovat procesem samotným.  Papír můžete různě naklánět a tím proměňovat tok barevných potůčků. Cílem je vrstvit a propojovat barvy, sledovat hru vody a tuše, ale nevytvářet konkrétní obrazy. Nechte se překvapit a experimentujte. Tím také posilujete svou schopnost nemít vše pod kontrolou a dovolit náhodě, aby s vámi spolupracovala.

 

Jakmile uznáte barevnou kompozici za hotovou, přichází krok číslo dva. A sice váš umělecký výtvor polít vodou a doslova ho celý spláchnout do kýblu. Tento moment pouštění a opouštění je velmi silný a je dobré mu věnovat svou plnou pozornost. Dovolit si plně ho prožít může být až léčivé. Barva i celkový obraz odplouvá a na vašem smjeváku zůstává jen částečný otisk původní barevné kompozice. Odměnou vám je neméně vizuálně podmanivý proud barev linoucí se z vašeho smejváku.

 

Tím to ovšem nekončí. Čím víc smejváků, tím líp!

Máte za sebou teprve první vrstvu a ideální je zopakovat tento proces třikrát až čtyřikrát. Jakmile smejvák polijete vodou, začnete na něj znovu lít barevné tuše, necháte se znovu unášet novými tvary a barevnými kombinacemi, abyste je pak opět propustili a odevzdali vodě, aby je odnesla, stejně jako ty předchozí. Můžete přitom pozorovat, jak se váš postoj k pouštění proměňuje. Je to podruhé snazší? Nebo až potřetí? V jakém momentu se přistihnete, že se těšíte, až svůj barevný výtvor smyjete a odevzdáte se osvobozující síle vody?

 

V momentě, kdy máte tři až čtyři vrstvy hotové, nechte smejvák uschnout a pusťte se do dalšího! Vytvořte si ideálně tři a více smejváků. Čím vícekrát budete proces nanášení barev a jejich smývání opakovat, tím spíš si začnete moment pouštění užívat. Tím víc vás bude celý proces bavit a tím víc budete experimentovat a hrát si. Přestanete se trápit tím, že to po smytí vypadá úplně jinak, a začnete se na to těšit.

 

Jak na papíře, tak v životě…

Smejvák je taková hravá metafora našeho života. Ať už chceme, či nechceme, věci či lidé nás opouští a podobně my je. Své zkušenosti vrstvíme podobně jako barvy na smejváku a teprve v průběhu času vidíme, které z nich se propsaly výrazněji a které méně. Každopádně přicházení a odcházení k životu patří a když se naučíme přistupovat k tomuto leckdy náročnému procesu tvůrčím způsobem, žije se nám snáz. Víme, že propouštěním jedné zkušenosti, zároveň vytváříme prostor pro novou. Pro nové barvy a nové tvary.  Čím víc jsme vrstevnatější, tím víc jsme zkušenější…

 

Vyprávěj mi příběh

Se smejváky můžete pracovat i potom, co uschnou. Prohlížejte si je, různě je přitom otáčejte a hledejte v barevných obrazcích postavy (lidské, zvířecí…) a tvary. Nejprve budete mít možná pocit, že tam žádné nejsou, ale počkejte za chvíli! Pravděpodobně jich uvidíte hned několik. Rozhodněte se pro jeden motiv a ten zvýrazněte. Křídou, voskovkou či vodovkou obtáhněte jeho tvar doplňte případně i nějaké detaily. Je velké překvapení, kdo nebo co z vašeho smjeváku vykoukne. Svůj obrázek si pojmenujte a napište krátký příběh postavy či předmětu, který jste si takto zvýraznili. Při psaní se zaměřte na to, kdo na obrázku je, jak se jmenuje, kde žije, co dělá, co ho těší, co ho případně trápí a co má v plánu. Příběh pište v první osobě, tedy například, “Jsem kocour Černovous, mým rajonem jsou střechy sousedů a komín místní pekárny…” Nechte se vést příběhem a uvidíte, kam vás zavede. Na závěr se zeptejte sami sebe, jak tento příběh souvisí s vaším příběhem. Co vám připomíná a co si z něho odnášíte do svého života?

 

Smývejte a smějte se!

Můžete tvořit sami nebo přizvat svou rodinu, své děti, přátele... Je velmi inspirující vidět, jaké smejváky vznikají pod rukama ostatních a jaké příběhy vyprávějí. Aktivitu si můžete rozdělit na dvě části. V první tvoříte smejváky a ve druhé, klidně až jiný den, vyprávíte příběhy. Případně můžete zůstat jen u tvorby smejváků a uspořádat společnou výstavku vašich výtvorů. Kreativitě se meze nekladou. Nanášejte barvy, smývejte, pouštějte, hrajte si, experimentujte a bavte se. A to, co vás trápí, pusťte ideálně k vodě! Krásné tvořivé léto!