„Když něco tvoříte, o co se opíráte?“ Skvělá otázka. Chceme-li nějaké téma rozvíjet, potřebujeme mu rozumět. Dvojnásob to platí u témat, která jsou pro kariérové poradce hůře uchopitelná – jako je zelené/udržitelné kariérové poradenství.
Je pro nás moc důležité přispívat k rozvoji zeleného poradenství v Čechách. A záleží nám na tom, aby výstupy, které tvoříme, byly užitečné pro praxi (nejen) kariérových poradců.
Ale jaké jsou jejich skutečné potřeby? Co jsou zač bariéry, kterým čelí? Co by potřebovali, aby mohli začít?
Vycházíme z rozhovorů s kolegy i mezinárodního dotazníkového šetření. Máme ale ještě jedno „eso v rukávu“ – výzkumné kruhy (tzv. Innovation factory).
Jde o kombinaci akčního výzkumu a inovací. A přesně to jsme v EKS v rámci projektu Exploring Green Guidance zorganizovali. Dali jsme dohromady skupinu uznávaných expertů a expertek, kteří se zabývají kariérovým poradenstvím i tématy udržitelnosti, a to na různých úrovních. Sešli se nám školní kariéroví poradci, manažeři organizací i specialisté „na volné noze“ – a to ze všech regionů ČR.
Jak to probíhá?
- Všichni účastníci se na setkáních vzdělávají – informujeme je o nových metodách, přístupech a poznatcích o zeleném poradenství
- Všichni sdílí svoje zkušenosti a vzájemně se inspirují
- Definujeme palčivá témata a otázky, které bychom rádi prozkoumali
- Společně navrhujeme hypotézy a možná řešení palčivých témat
- V mezidobí mezi schůzkami každý člen „innovation factory“ testuje hypotézy v rámci vlastní praxe
- Na další schůzce probíráme výsledky experimentu a dále rozvíjíme návazné postupy
Protože jde o součást mezinárodního projektu (a koncept innovation factory běží paralelně v 5 zemích EU), můžeme jako bonus porovnat naše regionální poznatky se zkušenostmi od našich partnerů. Výstupy pak průběžně testujeme na mezinárodních konferencích před širším publikem.
Naposledy jsme vedli workshop pro kariérové poradce v Birminghamu v rámci výroční konference Národního institutu pro kariérové poradenství a vzdělávání (NICEC). Tématem bylo, jak lze uplatňovat principy zeleného kariérového poradenství při práci se zranitelnými skupinami, ohroženými strukturální nezaměstnaností, zelenou transformací, s nízkou úrovní dosaženého vzdělání. Toto jsou tipy, které jsme posbírali:
- Mluvit srozumitelným jazykem, kterému cílová skupina rozumí, vyhýbat se slovům, která vzbuzují kontroverzi (například klimatická změna).
- Klást otevřeného otázky, nevnucovat své stanovisko, spíše nabízet různé možnosti a perspektivy, které by je samotné nenapadly.
- Pracovat citlivě s obavami klientů ze zelené transformace. Jsou pro ně nové zelené profese příležitostí nebo hrozbou, protože je to svět, kterému nerozumí?
- Zajímat se o to, jaké hodnoty mají klienti spojeny s prací. Hledají stabilitu, jistotu příjmu či smysl? Diskuze o hodnotách je šikovnou vstupní bránou k tématu udržitelnosti a zelených profesí.
Více informací o worskhopu a jeho výstupech naleznete na stránkách projektu
Projekt Exploring Green Guidance funguje díky podpoře fondů Evropské unie.