1.února to vypukne a 20.února bude jasno. Aspoň tedy co se týče prvního kola podávání přihlášek na střední školy.
Pro deváťáky a deváťačky, jejich rodiče, ale i pedagogy a pedagožky, nastává jedno z nejnáročnějších období školního roku:
- Zkusit vytáhnout známky tak, aby bylo co nejlepší vysvědčení.
- Finálně se rozhodnout a zvolit až 3 školy dle vlastních priorit ( + až 2 školy v případě oborů s talentovou zkouškou).
- Správně vyplnit přihlášky.
- Zaměřit ještě více času a pozornosti na přípravu k přijímačkám.
- Motivovat druhé i sami sebe.
- Pracovat s narůstajícím stresem.
- Umět si udělat si odstup a a podívat se na realitu z “výšky” bez emocí.
- Ale taky umět odpočívat, naplňovat čas oblíbenými činnostmi a být v přítomnosti lidí, se kterými je nám dobře.
Některé věci za vás v EKS bohužel neuděláme, ale na mnoho z nich máme návody.
Dnešní článek zaměříme na ty, kteří se nacházejí ve fázi rozhodnutí a také na ty, kteří možná pochybují o správnosti svého rozhodnutí.
Jak vzniká konečné rozhodnutí?
Zaprvé je třeba si říct, že každé rozhodnutí je mix reality a emocí. Rozhodnutí zahrnuje kombinaci logického zvažování faktů (racionální stránka) a subjektivního prožívání, hodnot nebo instinktů (emocionální stránka).
Realita – racionální stránka
- Fakta a informace: Zvažujeme objektivní skutečnosti, jako jsou čísla, statistiky, data nebo možnosti.
- Příklad: „Na této škole je vysoká úspěšnost absolventů při přijímačkách na vysoké školy.“
- Analýza a logika: Hledáme nejlepší řešení na základě dostupných informací.
- Příklad: „Tato škola je blíž domovu, takže ušetřím čas na dojíždění.“
- Příklad: „Tato škola je blíž domovu, takže ušetřím čas na dojíždění.“
Emoce – subjektivní stránka
- Instinkty a pocity: První dojmy nebo hlubší intuice mohou ovlivnit, jak dané možnosti vnímáme.
- Příklad: „Cítím se na této škole dobře, učitelé i prostředí působí přátelsky.“
- Hodnoty a sny: Emoce souvisejí s tím, co pro nás má hlubší význam.
- Příklad: „Tento obor mě fascinuje, i když tuším, že mě čeká ještě dlouhá a náročná cesta.“
- Příklad: „Tento obor mě fascinuje, i když tuším, že mě čeká ještě dlouhá a náročná cesta.“
Proč je důležité mixovat realitu i emoce při tvorbě finálního rozhodnutí?
- Vyváženost: Čistě racionální rozhodování může ignorovat osobní spokojenost, zatímco čistě emocionální rozhodnutí nemusí zohlednit důsledky a reálné dopady.
- Motivace: Emoce často dodávají energii a odhodlání realizovat rozhodnutí.
- Minimalizace lítosti nad rozhodnutím: Když spojíme fakta s osobními hodnotami, máme větší šanci být s rozhodnutím dlouhodobě spokojeni.
Jak podpořit vyvážené rozhodování?
- Sbírejte informace: Sbírejte fakta, abyste snížili riziko rozhodování pouze na základě emocí. Při výběru střední školy k tomu slouží webové stránky škol, dny otevřených dveří na školách nebo veletrhy středních škol (např. Schola Pragensis, která se koná každý rok v listopadu).
- Zapojujte druhé do diskuzí: Ptejte se, naslouchejte lidem, kterým důvěřujete – mohou přinést nové pohledy.Využijte rodiče, známé, spolužáky a spolužačky, lektory a lektorky na volnočasových kroužcích, současné studenty vybrané školy, ale i absolventy. Vyhledejte rozhovory se zajímavými lidmi/vzory na Youtube/Spotify (či jiných platformách) a nechte se inspirovat jejich životní cestou. Pozvěte do výuky zástupce a zástupkyně různých profesí. Zkrátka zapojujte do hovorů kohokoliv, kdo vám přijde něčím zajímavý a inspirativní.
- Vytvořte seznam výhod/pozitiv a nevýhod/negativ vybraných škol. A srovnejte vaše požadavky na ideální školu a s realitou. Použít můžete tento pracovní list, který připravila ČT EDU.
- Naslouchejte intuici: Zkuste si představit, jak byste se cítili, kdybyste se rozhodli pro jednu z možností. Pokud vám ta představa moc nejde, tak máme bezva tip, jak tohle obejít. Vezměte si do ruky minci, každé její straně přiřaďte jednu z vybraných možností. Ta strana mince, která padne s danou možností směrem nahoru, vyhrává. Ale…Když je mince ve vzduchu a vy máte mikrovteřinu na to, než uvidíte padnout volbu…Co vám ve skutečnosti běží hlavou, jakou stranu/volbu si přejete, aby vám padla?
- Dejte si čas: Pokud je to možné, dejte si chvíli na zpracování emocí i faktů. Jděte se sami projít, jděte si zasportovat, zkuste relaxační/meditační techniky…Zkrátka zkuste vypnout na chvilku myšlenky a nechejte proces rozhodování chvilku mimo vás.
Někdy však tím, že se dostanete ke konečnému rozhodnutí, celý rozhodovací proces nekončí. Někdy vás mohou přepadnout pochybnosti, zdali jste se rozhodli správně. V tom případě bude potřeba zahájit kroky k cíli nebo zvážit znovu své rozhodnutí a vrátit se o krok nebo několik kroků zpátky. Důležité je však si uvědomit, že jakákoliv volba není ultimátní a že s vaším rozhodnutím vše “nestojí či nepadá”. Životní (a kariérní) spokojenost není závislá na jediném zásadním kroku. Budujeme si ji postupně, je za ní hodně úsilí i příležitostí měnit situaci ke svému prospěchu.
V následujícím cvičení se můžete společně ve škole (nebo klidně i doma) podívat na to, že lidé během života mohou několikrát změnit povolání a že celoživotní učení je důležité pro naplňování životních a pracovních cílů. Ve cvičení se rovněž zaměříte na rozvoj kreativního myšlení a plánování.
Pro další dávku inspirativních cvičení nahlédněte do naší publikace Cesta za horizont kariérového poradenství, kde v kapitole Jak si vybrat školu popisuje naše kariérová poradkyně a lektorka Helena Košťálová, jak na studenty a studentky, kteří možná ještě váhají a jejich volba je zatím nejasná.
Pokud byste chtěli zjistit, jak kariérně vzdělávat žáky a žákyně ve svých hodinách nebo jak vést kariérové poradenství na školách či se svými klienty a klientkami, podívejte se na nabídku kurzů kariérového poradenství na našich webovkách. Třeba se ten příští školní rok i díky tomu ponese ve větším klidu a pohodě. Pro samotné studentky a studentky či jejich rodiče nabízíme individuální kariérové konzultace a poradenství.
Zcela jistě se vám budou hodit při výběru vhodných škol tyto další zdroje:
- 5 kroků k přijetí na střední školu
- CERMAT – Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání: Přihlášky na SŠ | Jednotná přijímací zkouška
- Přijímačky 2025: Přihlášky na střední školy 2025
- Národní soustava povolání: Databáze povolání a jejich specializací
- Národní soustava kvalifikací: Soustava celostátně uznávaných profesních kvalifikací v ČR
- Infoabsolvent.cz: Informační systém Národního pedagogického institutu
- Atlas školství: Rozhodujeme se o budoucím povolání | AtlasŠkolství.cz
- ČT Edu: Jak (si) vybrat střední školu – ČT edu – Česká televize
- Kniha Vercajk kariérového poradce
Držíme palce a přejeme mnoho odhodlání, sil a úspěchu na konci “přijímačkové” cesty.